گزارش بدون شرح

در پی آن گفت وگو با مسئول اداره ی کتاب در وزارت ارشاد، که گزارش آن را پيش تر داده ام، نامه ی زير را برای وزير ارشاد ارسال کردم:

مقام محترم وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی.

در ۳ سال گذشته مجموعه ای را با عنوان کلی « تاملی در بنيان تاريخ ايران» منتشر می کنم که تاکنون ۵ جلد آن به بازار کتاب عرضه شده و موجب بازنگری کلی در دريافت های موجود از تاريخ ايران و اسلام در ايران بوده است.

متاسفانه جلد ششم اين مجموعه ، که به موضوع «ساسانيان» پرداخته، در بخش بررسی کتاب آن وزارت خانه غيرمجاز شناخته شده است. از آن جا که هيچ علتی برای اين «رد صلاحيت کتاب»‌عنوان و عرضه نمی شود و نيز «غيرمجاز» بودن آن را علی رغم درخواست های مکرر من، به طور رسمی وکتبی اعلام نمی کنند، خواهشمند است دستور فرماييد از اين رفتارهای غيرقانونی و ضد فرهنگی و مانع تراشی برای بروز انديشه های نو، جلوگيری کنند.

عجيب است که اين روش به وسيله ی وزارت خانه ی دولتی صورت می گيرد که می گويند رياست جمهور آن، به عنوان اعتراض به محدوديت آزادی قلم و بيان، زمانی از پست همين وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کناره گرفته بود. بديهی است عدم اعلام کتبی غيرمجاز بودن کتاب، با ذکر دليل و يا دلايل آن، به طور قانونی و عقلی به معنا و مفهوم مجاز بودن انتشار اين کتاب خواهد بود.

با احترام، ناصرپورپيرار

دو هفته بعد، يعنی در تاريخ ۱۱/۱۱/۸۲ اين پاسخ از سوی دفتر وزير و به نقل از «دبير هيئت نظارت بر اجرای ضوابط نشر کتاب» برای من ارسال شد:

بازگشت به نامه ی شماره ی ۲۷۵۷۱/۱ مورخ ۲۹/۱۰/۸۲ درباره ی کتاب «تاملی در بنيان تاريخ ايران - جلد ششم » به آگاهی می رساند کتاب مزبور به استناد قسمت «و» از بند «ب» ماذه ی ۳ ضوابط نشر، خلاف ضوابط نشر شناخته شده است.

محمد جواد مرادی نيا، دبير هيئت نظارت بر اجرای ضوابط نشر کتاب

در همان تاريخ و بلافاصله نامه ی ديگری برای آقای محمد حواد مرادی نيا، دبير هيئت نظارت بر اجرای ضوابط نشر کتاب با مضمون زير فرستادم:

بازگشت به نامه ی شماره ی ۱۹۳۳۰۷/۱-۱۳۵، خواهشمند است متن قسمت «و» از بند «ب» ماده ی ۳ آيين نامه ی ضوابط نشر و دليل تطبيق مطالب جلد ششم کتاب من ، که يک اثر تحقيقی است، با آن بند و قسمت را اعلام فرماييد.

با احترام - ناصر پورپيرار

تا امروز پاسخی به اين نامه نرسيده، ولی من متن آيين نامه ی ضوابط نشر را يافته ام و حالا با متن آن قسمت «و» از بند «ب» ماده ی ۳ اين آيين نامه آشنا می شويد:

و. تمسخر و تضعيف غرور ملی و روح وطن پرستی و ايجاد روحيه ی خود باختگی در برابر فرهنگ و تمدن و نظامات استعماری غربی و شرقی.

معلوم شد کتاب هايی که ۳ سال است عليه نظامات فرهنگی غربی و شرقی در تدوين تاريخ دروغين برای ايرانيان می جنگد، از نظر اين آقايان در کار ايجاد روحيه ی خود باختگی در برابر آن نظامات است!!!! به راستی چه کسانی بر اين گونه دستگاه ها حاکم اند و چه نظارتی بر کارشان اعمال می شود؟

+ نوشته شده در جمعه، 17 بهمن، 1382 ساعت 0:18 توسط ناصر پورپيرار

ارسال شده در جمعه، ۱۷ بهمن ماه ۱۳۸۲ ساعت ۰۰:۲۰ توسط مدیر سایت

ارسال پیام به این نوشته
نام: *
ای میل:
وب سایت:
پیام: *
کد امنیتی: *
عکس جدید
نظر بصورت خصوصی برای نویسنده مطلب ارسال شود
دوست گرامی پیام شما پس از تأیید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نویسنده : پرویز زحمتکش
شنبه، ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۴۲
 
معلوم هست که امثال این جور مسئولین پیرو هما ن افرادی هستند که تا به حال، بازی سر این مردم در آوردند .تنها راه شما این است که شما فقط بنویسید .خوانندگانی مثل ما هم نوشته شما را گیر خواهیم آورد . جوینده یابندست .

 
 
 

کلیه حقوق مندرجات این صفحه برای وب سایت ` حق و صبر ` Naria.Info محفوظ است.

طراحی و راه اندازی،
گروه برنامه نویسی تحت وب بنیان اندیشان