گزارش - بارزسی کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سرانجام و آن گاه که مباحثات و مستندات و استدلالات من با مسئولان اداره ی کتاب در وزارت ارشاد بی نتيجه ماند، ناگزير درباره اعمال روش های دوستاق خانه ای در وزارت ارشاد دولت خاتمی، که مدعی برپايی رسم گفت وگو در جهان است، به بخش بازرسی وزارت ارشاد در نامه ای به تاريخ ۲۸/۱۰/۸۲ و با متن زير شکايت کردم:

بارزسی کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

احتراماٌ و با سلام

با ضميمه کردن نامه‌ای که به دفتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شده، تقاضا دارم به اعتراض اين جانب نسبت به عدم صدور مجوز چاپ کتاب «دوازده قرن سکوت، بخش سوم، ساسانيان» رسيدگی فرماييد. چنين که معلوم است اين کتاب از هيچ بابت آئين نامه‌ای و غيره مستحق عدم دريافت مجوز چاپ نبوده و تنها به صورت دستوری توقيف شده است. ضمناٌ عدم اعلام کتبی بی‌مجوز ماندن کتاب نيز از وجاهت قانونی برخوردار نيست، اما اداره کتاب از اعلام کتبی غير مجاز بودن کتاب طفره می‌رود.

با احترام ـ ناصر پورپيرار

 


پس از قريب ۳۵ روز بالاخره در تاريخ ۳/۱۲/۸۲ پاسخ زير را از سوی بازرسی وزارت ارشاد برای من ارسال کردند.

آقای ناصر پورپيرار

باسلام

بازگشت به نامه مورخ ۲۸/۱۰/۸۲ در خصوص درخواست رسيدگی به عدم صدور مجوز چاپ کتاب دوازده قرن سکوت با عنايت به پيگيری‌های به عمل آمده کتاب تاملی در بنيان تاريخ ايران ـ ج ششم با استناد قسمت «و» از بند «ب» ماده ۳ ضوابط نشر شناخته شده است چنانچه مدرکی دال بر رد اين موضوع داريد اعلام نمائيد تا مورد بررسی قرار گيرد.

بدين ترتيب به جای آن که ارشاد معلوم کند با توجه به کدام بخش کتاب، چاپ آن را غيرمجاز شناخته، مولف بايد استدلال کند که چرا بايد کتاب اش توقيف نمی شده است !!!!؟ به هرحال و با اين همه در تاريخ ۵/۱۲/۸۲ نامه ی زير را برای قسمت بازرسی وزارت ارشاد فرستاده ام که تاکنون پاسخی به آن نداده اند.

 

جناب آقای محمد باقر سپهری، مدير کل ارزيابی عملکرد و پاسخ‌گويی به شکايات

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

احتراماٌ و با سلام

بازگشت به نامه‌ی ۳۵۳۶/۴ مورخ۳/۱۲/۸۲ اظهار می‌دارد:

به گمان من بررسان کتاب در وزارت ارشاد بايد توضيح دهند که چه مطلبی در کتاب «۱۲ قرن سکوت» با قسمت «و» از بند «ب» ماده ۳ ضوابط نشر منطبق است، زيرا از ديدگاه من حتی سطری از کتاب ارسالی برای کسب مجوز، با اين ايرادگيری بررسان کتاب همخوان نيست. به نظر می‌رسد عدم صدور مجوز چاپ اين کتاب هيچ محمل قانونی ندارد و تنها ايراد کتاب اين است که مطالب آن مورد پسند باستان پرستان نيست.

يادآوری می‌کند در صورتی که به طور مشخص معلوم نشود کدام بخش از کتاب من با قسمت «و» از بند «ب» ماده ۳ ضوابط نشر منطبق می‌شود، نظر بررسان کتاب آن وزارت‌خانه ارزش و وجاهت قانونی نخواهد داشت و به مراکز فرهنگی مسئول‌تری شکايت خواهم برد. 

 با احترام ـ ناصرپورپيرار

 

آن ها به گمان خودشان با بی توجهی و وقت کشی، مانع ادامه ی انتشار مجموعه ی تاملی در بنيان تاريخ ايران خواهند شد. تمام اين مراتب آن گاه موجب تاسف بيش تر است که اين روش ها در دولت خاتمی رخ می دهد که می گويند زمانی پست وزارت ارشاد را به عنوان اعتراض به مميزی کتاب ترک کرده بود و نام اصلاح طلبی را يدک می کشد که نخستين نشانه ی آن بايستی احترام به حق ازادی بيان و نوشتار باشد.  

+ نوشته شده در چهارشنبه، 27 اسفند، 1382 ساعت 14:17 توسط ناصر پورپيرار

ارسال شده در جمعه، ۲۸ اسفند ماه ۱۳۸۳ ساعت ۱۴:۱۷ توسط مدیر سایت

ارسال پیام به این نوشته
نام: *
ای میل:
وب سایت:
پیام: *
کد امنیتی: *
عکس جدید
نظر بصورت خصوصی برای نویسنده مطلب ارسال شود
دوست گرامی پیام شما پس از تأیید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
 
 

کلیه حقوق مندرجات این صفحه برای وب سایت ` حق و صبر ` Naria.Info محفوظ است.

طراحی و راه اندازی،
گروه برنامه نویسی تحت وب بنیان اندیشان