داستان حیات 12

تاکنون تعریف جامع و کاملی برای واژه غریزه نخوانده و آن چه در این باب از نظر گذرانده ام آشکارا از سرگردانی صاحبان نظر در توضیح و تعریف غریزه خبر می دهند و معلوم می کنند گفتار در باب غریزه، که جاذب خرد باشد، به کاوشی اساسی و عمیق، با قصد دست یابی به تعریفی کوتاه و عقل پذیر نیازمند است .
 
حیات زمینی تمام موجودات، به تامین و تدارکات زیر وابسته است تا هستی و حیات و بقای انواع را میسر و امنیت نسبی برای حضور در ترکیب هر نوع را تامین کند.
1. مسکن.
2. غذا.
3.تولید مثل و بالاخره
4. دفاع.

از لانه سازی بر شاخه های درخت تا تصرف کنام و خزیدن به درون حفره های طبیعی و یا دست ساز در بلندی ها و زیر زمین و به کار بردن بی شمار شیوه مبتدی و یا ممتاز دیگر انواع موجودات را درون پناهگاهی مناسب جای می دهد که میلیون و میلیون ها سال تکرار، روش تامین لانه ای متناسب با امکانات اطراف، توان یک یا مجموعه ای از ابزارهای حیات این یا آن موجود را، نهادینه می کند. مثلا بوزینه ها و انواع دیگری از میمون ها هنگام راه رفتن و یا دویدن، به صورت هماهنگ از دست و پای خود کار می کشند.
شکار و تامین غذا، بسته به وفور و فراوانی و یا نزول و کم یابی، ابزار و یا ابزارهای مورد نیاز صید را در هرگروه جانوری منطبق با حاصل میلیون ها سال تجربه مکرر و موفق، به صورت دانشی مادرزاد در مغز هر جانور ثبت کرده است.

و بر همین روال است تولید مثل و دفاع که هر یک ابزار معینی از ادوات حیات جان داران غیر آدمی را به کار می گیرد و میلیون و میلیون ها بار تجربه توام با موفقیت، نقش ابزار مربوط به اجرای هر یک از مراتب بالا را در مغز جانور حک و از دستور عمل دوباره بی نیاز می کند و سرانجام برای غریزه تعریفی جامع و جدید ساخته می شود.
غریزه حالتی در مغز جانوران است که بر اثر بی شمار تکرار موفق، ابزارهای حیات هر نوع را، در حد اکثر توان اجرایی هر ابزار می بندد و خودکار می کند.

غریزه قابل آموزش و انتقال نیست. اگر تخم یک قناری را با گرم نگهداشتن در دستگاه بدون دخالت انواع آن به قناری دیگری مبدل و از همنوعان خود دور نگهدارید و مصنوعا تغذیه کنید، باز هم در زمان لازم با آوای طبیعی هر قناری دیگر جفت یابی می کند. اگر در باغ وحشی از طریق بلندگو صدای ریزش باران را در هوایی کاملا آفتابی پخش کنید، میمون ها یکدیگر را در آغوش می کشند و به پناهگاه می گریزند و اگر در اتاقی تخم مرغی را در اختیار روباه سیری قرار دهید، تخم مرغ را به گوشه اتاق می برد و با کشیدن پنجه ها بر کف سیمانی اتاق، گمان می کند در حال دفن و ذخیره کردن تخم مرغ است. (ادامه دارد)

ارسال شده در شنبه، ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۱ توسط مدیر سایت

ارسال پیام به این نوشته
نام: *
ای میل:
وب سایت:
پیام: *
کد امنیتی: *
عکس جدید
نظر بصورت خصوصی برای نویسنده مطلب ارسال شود
دوست گرامی پیام شما پس از تأیید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نویسنده : سعید شاختا
جمعه، ۰۲ مرداد ماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۹
 
شما تصویر خداوند را در نطر من بزرگتر و بزرگتر جلوه می دهید. هر روز دعا می کنم کاینات با افزودن عمر شما به ما روی خوش نشان دهد. دیگر بدون نوشته های شما زندگی برایمان سخت است.

 
نویسنده : آراز
پنجشنبه، ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۴
 
http://www.farhangnews.ir/content/132625

 
نویسنده : مهدی
شنبه، ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۲۲
 
استاد شما نمونه کامل عقل بشری هستین حرف دیگه ندارم..زنده باشین و اکتشاف کنین..

 
نویسنده : A
جمعه، ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۰۹
 
جناب استاد پور پیرار
امیدوارم همیشه سلامت باشین و تلاشتان برای زدودن توهمات از ذهن مردم ایران و خاورمیانه به ثمر بنشیند و شاهد آزادی واقعی باشیم .
هر انجه که برای جنگ جهانی اول برنامه ریزی کرده بودند اروپاییان محقق شد و برای بعد از ان برنامه های استعماری خود را عمیق و گسترده و دقیق پیش بردند که امروز شاهد خاورمیانه ای ویران سراسر جنگ و آوارگی هستیم تا ندانیم علت چیست و از کجاست برای چه هست چه طرحی داشتند و دارند که نمی توانیم با ان مقابله کنیم با مطالعه اثار شما چه شنیداری چه نوشتاری هر کسی متوجه عمق و گستردگی دشمنی غربیان با خاورمیانه خواهد شد امیدوارم این بیداری هر چه سریعتر در میان مردم و علی الخصوص روشنفکران جامعه ایران و منطقه شکل گیرد که با این شرایط خاور میانه به نظر می رسد فردا بسیار دیر است !!! .................. آرزوی سلامتی برای شما از صمیم قلب را دارم

 
نویسنده : رضا
دوشنبه، ۰۴ خرداد ماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۵۳
 
سلام به حضور استاد گرامی
خیلی عالی بود

 
 
 

کلیه حقوق مندرجات این صفحه برای وب سایت ` حق و صبر ` Naria.Info محفوظ است.

طراحی و راه اندازی،
گروه برنامه نویسی تحت وب بنیان اندیشان