نيمه پنهان سازمان ميراث فرهنگی - يادداشت نخست: اشاره ای به نيمه پنهان سازمان ميراث فرهنگی

نيمه پنهان سازمان ميراث فرهنگی - يادداشت نخست: اشاره ای به نيمه پنهان سازمان ميراث فرهنگی

در ميِان بحث های جنجالی که هرازگاهی پيرامون مسائل سياسی،اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی در مطبوعات در می گيرد،موضوع تاراج آثار باستانی ايران،در کنارانبوه معضلات موجود،شايدکمترتوجه افکارعمومی واهل فرهنگ رابه خودجلب می کندَّ؛نمونه بارزآن به غارت رفتن دست ساخته های بوميان ايران درمنطقه جيرفت درطول يکی دوسال اخيراست که به اعتراض مقطعی حداکثرچندروزنامه وتوضيحات از سربازکن مسولان انجاميده وبعد هم برای مدت طولانی تری به دست فراموشی سپرده شده است.

اماآنچه در اين ميان مورد سوال واقع نمی شودنحوه نگرش سازمان ميراث فرهنگی به آثارباستانی ايران است؛ازنظر اين سازمان وروشنفکران ايرانی تاريخ وتمدن ايران ازعصرهخامنشيان آغازمی شودوتمامی شکوه وعظمت تمدن کهن ايران به عصرهخامنشيان تا وروداسلام محدوداست.درنگاه آنان آثارتمدنی پيش ازاين دوره ازبوميان ايران، جزوتاريخ وتمدن ايرانی به حساب نمی آيندوبه همين دليل است که دوستداران فرهنگ وتمدن ايران! بااداهای روشنفکری تنها به فکر جلا دادن سنگهای تخت جمشيدهستند، بدون آنکه حتی شناخت صحيح وکاملی از ماهيت آن داشته باشند.اينها به تمامی ثمره تلقينات شرقشناسان وباستان شناسان دست پرورده استعماردرطول قرن اخيراست که شروع تاريخ،تمدن وهويت اقوام بومی ايران رابه حضور ميليتاريزمی هخامنشيان ونژاد ساختگی آريا مربوط کرده اندوذهن پيروان داخلی خوددربدنه سازمان ميراث فرهنگی ومراکزدانشگاهی ما راازآغازبه بی توجهی  وناشناختگی نسبت به ايران پيش از هخامنشيان ونابودی وغارت عمدی آثارآن سوق داده اند.

+ نوشته شده در چهارشنبه، 30 مهر، 1382 ساعت 12:48 توسط عارف گلسرخی

ارسال شده در چهارشنبه، ۳۰ مهر ماه ۱۳۸۲ ساعت ۱۲:۵۰ توسط مدیر سایت

ارسال پیام به این نوشته
نام: *
ای میل:
وب سایت:
پیام: *
کد امنیتی: *
عکس جدید
نظر بصورت خصوصی برای نویسنده مطلب ارسال شود
دوست گرامی پیام شما پس از تأیید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نویسنده : پرویز زحمتکش
شنبه، ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۱ ساعت ۰۱:۰۱
 
فاجعه کار بیش از این است جیرفت که فراگیر شد دلیل فراگیر شدنش هم این بود که مردم عادی این کار را کردند و شاید کار الله تعالی بوده که این طور دشمنان این مرز وبوم را رسوا کند که بگوید تمدنی قبل از کورش ... بوده آن هم به قول خودتان در حد تو دهنی زدن به آنچه تا به حال به خورد مادادند من از گوشه وکنار این مرز و بوم میشنوم و شنیده ام که افراد شناخته شده و ناشناخته، اکثر نقطه به نقطه این مملکت را کند و کاو کردند و هر چه داشته و نداشته را بردند.بدون هیچ گونه مزاحمتی از سوی همین سازمان به اصطلاح میراث فرهنگی .... حتی با حمایت بعضی از مسئولین محلی

 
 
 

کلیه حقوق مندرجات این صفحه برای وب سایت ` حق و صبر ` Naria.Info محفوظ است.

طراحی و راه اندازی،
گروه برنامه نویسی تحت وب بنیان اندیشان